Internationaal Toernooi Borstelschuiven 2019

Op 7 september 2019 hield Invaliden Sport Vereniging Hengelo e.o. het internationale Toernooi Borstelschuiven. In Sporthal Veldwijk kwamen 18 teams samen om te strijden om de ‘Lien van Essen Wisselbeker’. Het toernooi was een groot succes. Albert Visscher, die sinds 2002 het Hengelose team traint, organiseerde het event. ‘We speelden met 17 teams uit Duitsland en ons team uit Hengelo’, vertelt Visscher. De wedstrijden verliepen soepel. Berlin Tempelhof Schöneberg en TV 1883 Bisschofsheim streden in de finale om de Lien van Essen Wisselbeker, vernoemd naar de oudste speelster in Nederland, die stopte toen ze achter in de 80 jaar was. Uiteindelijk won Berlijn. De deelnemers waren zo enthousiast dat ze volgend jaar weer naar Nederland wilden komen. ‘Dat doen we niet’, lacht Visscher, ‘maar in 2021 houden we weer een toernooi, want dan bestaat de Invaliden Sport Vereniging 50 jaar!’

Spelen met tactiek

Borstelschuiven lijkt op ijs-curling en jeu de boules en wordt binnen gespeeld op een gladde vloer. Twee teams van ieder drie personen staan aan het begin van een twee meter brede en twaalf meter lange baan, waar aan het eind in een doelveld een rood blokje geplaatst is. De leden van de teams werpen om de beurt hun 4,5 kilo zware borstel, en proberen die zo dicht mogelijk bij het blokje te krijgen. Elke deelnemer gooit één keer. De borstel die het dichtst bij het blokje ligt krijgt twee punten, de andere borstels in het doelveld één punt. Waar het om gaat is te spelen met tactiek. Trainer Albert Visscher: ‘Sommige teams proberen de borstels van de tegenpartij uit het doelveld te ketsen, dat moet je dan zien te voorkomen door je borstel zo dicht mogelijk voor de borstel van je tegenstander te leggen.’
Borstelschuiven is een van oorsprong Duitse sport die sinds de zeventiger jaren bij een aantal verenigingen in Nederland beoefend werd. ‘De teams in Enschede, Doetinchem en Wierden zijn opgeheven, wat we erg jammer vinden. Ook in Hengelo is het team uitgedund. Maar we zijn heel enthousiast en hard op zoek naar nieuwe leden!’, vertelt Visscher.

Altijd raak

Als trainer probeert Visscher aan te sluiten op de behoefte van de deelnemers: ‘Het lukt zelfs ook slechtziende sporters om goed te scoren, door de aanwijzingen van de coach op te volgen.’ In die zin is borstelschuiven ‘altijd raak’. ‘Die term is de leus van onze vereniging’, vertelt Visscher die ook lid van het bestuur en de activiteitencommissie is. ‘Daarmee geven we aan dat we voor iedereen een passende sport bieden. De vereniging telt 120 leden. Je kunt bij ons zwemmen, boogschieten, tafeltennissen, rolstoelbasketballen, rolstoelcurling beoefenen en borstelschuiven.’ Daarnaast staat ‘Altijd raak’ voor de gezelligheid, de kwaliteit van de instructeurs en de mentaliteit. ‘Het bouwen aan zelfvertrouwen staat bij ons voorop’, verduidelijkt Visscher. ‘We hebben plezier in bewegen en ondersteunen elkaar in het stap voor stap verbeteren van vaardigheden, als dat mogelijk is. Zo leer je beter omgaan met je beperking.’

Lokaal Fonds Hengelo heeft met veel plezier bijgedragen aan de financiële ondersteuning van het toernooi.